10 Soovitust loomaarstilt

Internetis ringleva ja loomaarsti juures saadaoleva informatsiooni hulk on meeletu. Järgnevalt anname ülevaate just sellest, mida loomaarstid teie lemmiku tervise hoidmisel kõige olulisemaks peavad.

1. Tervisekontroll

Meie neljajalgsed sõbrad vananevad kiiremini kui inimesed, seetõttu on oluline käia vähemalt kord aastas tervisekontrollis. Kuna koerad ja kassid on üldiselt väga rahuliku loomuga, ei pruugi te haiguse sümptomeid õigel ajal tähele panna. Ameerika Loomakliinikute Liit (AAHA) soovitab vanemate lemmikloomade puhul tervisekontrolli ja vereproove iga 6 kuu järel.

2. Kastreerimine ja steriliseerimine

Kastreerimine ja steriliseerimine aitab hoida lemmikloomade populatsiooni kontrolli all ja ennetab varjupaikade ülekoormuse tõttu ebavajalikke eutanaasiaid. Kastreerimisega kaob ühtlasi ka munandivähi oht ja isase koera vananedes väheneb oluliselt eesnäärmehaigustesse haigestumise võimalus. Emastel koertel, keda on steriliseeritud enne esimest innatsüklit, on emakavähi tekke oht minimaalne.

3. Tervislik kehakaal

Inimpopulatsioon kasvab ülemaailmselt – mitte ainult numbrites vaid ka vööümbermõõdus. Sarnast ‘rasvumisepideemiat’ on märgata ka meie lemmikloomade populatsioonis. Ameerika Ühendriikides on üks kolmest lemmikust ülekaaluline või rasvunud. Ülekaalulised ja rasvunud loomad põevad sagedamini artriiti, hingamisteede- ja nahahaiguseid ning 2. tüübi diabeeti. Insuliini resistentsus ja 2. tüübi diabeet ohustavad eriti just ülekaalulisi ja süsivesikuterohket toitu saavaid kasse. Julgustage oma lemmikuid rohkem liikuma ja vältige ülesöötmist – nii hoiate nende kaalu kontrolli all.

4. Parasiidid

Kõige levinumad parasiidid, kes meie lemmikuid ohustavad, on kirbud ja puugid. Lisaks nahaärritusele ja infektsioonile kannavad nad edasi ka haigusi ja sooleparasiite nagu paelussid ja Babesia. Infektsioonide ennetamiseks on eriti just suveperioodil oluline kasutada sobivaid tooteid. Parimate valikute tegemiseks konsulteerige oma loomaarstiga. Sooleparasiidid on väga levinud just noortel loomadel ning võivad põhjustada kõhulahtisust ja teisi terviseprobleeme. Rooja uuring tuleks läbi viia kord aastas, koos tervisekontrolliga. Lemmiku nakatumisel tuleks parasiiditõrjet teha regulaarselt. Püüdke koera võõrutada jahipidamisest ja raibetel püherdamisest, mis suurendavad mõlemad parasiidiinfektsioonide ohtu. Ümarussid ohustavad lisaks lemmikutele ka inimesi ning võivad põhjustada pimedaks jäämist, eriti just lastel. Lapsed nakatuvad ümarussiga peamiselt pinnase kaudu, mis on eelnevalt looma väljaheidetega saastunud. Seega, korjake oma lemmiku väljaheited üles ja visake prügikasti. Südameussid on levinud Ameerika Ühendriikide lõunapiirkonnas, Aafrikas, Kagu-Aasias ja Vahemereäärsetes Euroopa riikides. Kui elate või reisite nendes piirkondades, arutage oma loomaarstiga, kuidas nakatumist ennetada.

5. Suuhügieen

Hea suuhügieeni tulemus ei ole pelgalt värske hingeõhk, see ennetab ühtlasi hambavalu ja hammaste väljalangemist. Loomaarst kontrollib teie lemmiku hambaid iga-aastase läbivaatuse käigus ja annab vajalikke soovitusi. Igapäevane hammaste harjamine spetsiaalse ensümaatilise hambapastaga vähendab hambakivi ja hambakattu, mis võiksid soodustada hambahaiguste teket. Suuhügieeni eest aitavad hoolitseda ka suuloputusvedelikud ja närimismaiused.

6. Mikrokiipimine

Mikrokiipimine on soodne püsiv identifitseerimismeetod. Kaelarihma ja silti on kerge kaotada, kuid mikrokiip (umbes riisitera suurune) jääb teie looma naha alla kogu eluks. Lisaks on mikrokiibid Euroopa Liidus ja paljudes teistes välisriikides reisimisel kohustuslikud.

7. Reisiohutus

Kinnitamata loomad võivad ka kerge kokkupõrke tagajärjel autost välja lennata, mis võib põhjustada lemmikul raskeid vigastusi või koguni surma. Paljud inimesed peavad looma puuris hoidmist julmaks. Sellegipoolest on tegu ohutuima viisiga reisimiseks, mida võib võrrelda laste turvatooli kasutamisega. Väikesed transpordipuurid kinnitatakse turvavööga autoistmele. Lisaks puuridele võib looma sõidukis kinnitada ka spetsiaalselt koertele mõeldud turvavöödega. Ohutum on lemmikloom paigutada tagaistmele. Kui see osutub võimatuks, deaktiveerige kõrvalistuja õhkpadi, mis võib avanemisel looma tappa. Ärge kunagi lubage lemmikul sõidu ajal pead aknast välja pista ega sõita autokastis.

8. Toksiinid

\r\nPaljud toidud, ravimid ja olmevahendid, mida inimesed kasutavad, on koertele ja kassidele ohtlikud. Valuvaigistina sagedasti kasutatav ibuprofeen on lemmikloomadele mürgine, põhjustades koertel ja kassidel juba väikeses koguses maohaavu ja neerupuudulikkust. Toataimedest on kassidele mürgine näiteks liilia, mis põhjustab oksendamist ja neerupuudulikkust. Lemmikutele mürgiseid aineid, sealhulgas kofeiini, sisaldab ka šokolaad. Lisainfot lemmikutele mürgiste ainete kohta saate ASPCA kodulehelt. Kui teil on kahtlusi, et teie lemmikloom on mürgise ainega kokku puutunud, konsulteerige kindlasti oma loomaarstiga.

9. Vaktsineerimine

Kutsikad ja kassipojad vaktsineeritakse esimest korda 16 elunädala jooksul ning vaktsineerimist korratakse immuunsuse säilitamiseks regulaarselt. Paljudes riikides on iga-aastane vaktsineerimistava minevik. Sellegipoolest toimub paljudes riikides kord aastas marutaudivastane vaktsineerimine. Koerte haiguste nagu koerte katku ja parvoviiruse ning kasside haiguste nagu panleukopeenia korral on saadaval kolmeaastased vaktsiinid. Mõni loomaarst pakub vaktsineerimiste vahel ka antikehade kontrolli. Lemmikuga Euroopa Liidus reisimine eeldab iga-aastast marutaudivastast vaktsineerimist. Looma Jaapanisse viimisel on lisaks vaktsineerimisele vajalik teha ka vereproov.

10. Tervislik keskkond

Paljud meie neljajalgsed sõbrad elavad meiega koos siseruumides. See võib olla neile küll kõige ohutum keskkond, kuid on sageli meie lemmikute jaoks igav. Toakassid tunnevad rõõmu siseruumide „rikastamisest“ mänguasjade, kraapimis- ja ronimispuude ja magamisasemetega ning loomale turvalisele rõdule pääsu üle. Koerad vajavad igapäevast liikumist – mõned rohkem, mõned vähem. Kenneliga liitumine või koertekooli astumine on hea võimalus koos treenida ja oma koera õpetada.

 

Orginaal artikli leiad siit