Mis on mikrokiip?

Mikrokiip on väike riisitera suurune kapsel, mis süstitakse loomale naha alla. Klaaskapslis mikrokiibi infot aitab edastada selle kõrvale mahutatud imepisike antenn. ISO standardi 15639-1 kohaselt on maailmas 2 ametlikku süstepiirkonda. Küsige lisainfot oma loomaarstilt.

Millist infot mikrokiip kannab?

Vastavalt ISO-standardile 11784 kannab mikrokiip endas kordumatut 15-kohalist numbrit.

Kuidas võimaldab mikrokiibi number mul oma lemmiklooma üles leida?

Kui teie lemmik üles leitakse, viiakse ta enamasti varjupaika või loomakliinikusse, kus on kiibilugejad olemas. EPN andmebaas annab infot riigi ja andmebaasi kohta, kuhu loom on registreeritud. Juhul kui andmed on ebapiisavad, võetakse jälgimisinfo saamiseks ühendust kiibi tootjaga, et lemmikloom oma omanikuga lõpuks siiski kokku viia.

Millist teavet andmebaasi sisestatakse?

Kui te olete oma lemmiku mikrokiibistanud, on väga oluline registreerida ta andmebaasis (soovitavalt EPN liige, et saaksite ohutult reisida). Andmebaasi sisestatakse teie nimi, kodune aadress, telefoninumbrid ja e-posti aadress. Lisaks registreeritakse teie lemmiku nimi, tõug, sugu ja eritundemärgid või värvus. Mõned andmebaasid soovitavad lisada ka foto. Väga oluline on kontaktandmeid kohe pärast kolimist või telefoninumbri vahetamist uuendada.

Kui palju maksab lemmiku kiibiga identifitseerimine ja registreerimine?

Mikrokiipimise kulu sõltub teie elukohast ja teie loomakliinikust. Mõne andmebaasi puhul on registreerimine tasuta, mõned aga soovivad teie andmete hoidmise eest tasu. Tasu võib olla ühekordne või regulaarne. Küsige lisainfot oma loomaarstilt.

Kas mikrokiibi paigaldamine on loomale valus?

Mikrokiipimine on kiire ja peaaegu valutu protseduur. Üldjuhul ei kasutata mikrokiibistamisel tuimestavaid aineid. Vajadusel võib loomaarst enne kiibi paigaldamist teha väikese valuvaigistava süsti. Mikrokiip paigaldatakse naha alla aplikaatoriga. Kiibi paigaldamisel tekkivat ebamugavustunnet võib võrrelda vaktsineerimisega. Sageli viiakse kiibistamine läbi steriliseerimis- või kastreerimisoperatsiooniga samal ajal, mil loom on narkoosi all.

Kas mikrokiipe on erinevaid?

Jah. Mikrokiipe loetakse ISO standardile vastavateks ja mittevastavateks. ISO standardile vastav mikrokiip peab olema kooskõlas standardiga ISO 11784 ja testitud vastavalt standardile ISO 24631-1. Seadusandlus vastab standardile ISO 11784. Minu lemmikul on ISO-standardile mittevastav mikrokiip, mis paigaldati Kanadas. Kas see on probleem? Vastavalt EL seadusele peab imporditud loomal olema ISO standardile vastav mikrokiip. Kui kiip ei vasta ISO standardile, peab looma omanikul kaasas olema vastava kiibi lugeja. Toll ei garanteeri multilugeja olemasolu.

Kolime Saksamaale. Kas minu lemmikloomal on õige mikrokiip?

Euroopa Liidus reisimiseks peab lemmikloomal olema EL pass ja mikrokiip, mis vastab ISO standardile. Teie loomaarst märgib mikrokiibi numbri looma passi. Kui toote oma lemmiku näiteks Põhja-Ameerikast, veenduge esmalt, kas talle paigaldatud mikrokiip vastab ISO standardile. Kui mitte, peab teil kiibi lugemiseks olema kaasas enda lugeja. Soovitame alati enne reisimist kiibi funktsionaalsust kontrollida.

Minu mikrokiibiga lemmikloom on kadunud. Mida saan teha?

  • Võtke ühendust oma andmebaasiga ja andke looma varastamisest või kadumisest teada. Paljud andmebaasid saadavad „kadunud lemmikloomade“ nimekirja laiali kohalikele loomakaitsele, päästeteenistusele ja loomaarstidele.
  • Edastage oma lemmiku andmed, foto ja mikrokiibi number kohalikule loomakaitsele, loomaarstidele ja loomade varjupaikadele.
  • Kui arvate, et teie lemmikloom on varastatud, võtke ühendust kohaliku politseiga. Samuti võite looma vargusest teada anda Euroopa lemmikloomavõrgustiku (EPN) kodulehel.

Ma ei mäleta, millisesse andmebaasi minu lemmiku mikrokiip on registreeritud. Kuidas ma seda teada saan?

Trükkige oma lemmiklooma mikrokiibi number Europetnet’i ID otsingumootorisse. Sealt saate vastuseks andmebaasi nime ja kontaktandmed.

 

Orginaal artikli leiad siit