Reisimine euroopas

Tänu hiljuti lisandunud uutele Euroopa Liidu (EL) riikidele on riikidevaheline reisimine lemmikloomaga lihtsam kui kunagi varem. Kuigi nõudeid on oluliselt ühtlustatud, võivad need riigiti siiski mõnevõrra erineda. Järgnevalt toome välja põhilised punktid, millega peaksite enne lemmikloomaga Euroopas reisimist arvestama.

1. Lemmiklooma pass

Lemmiklooma passi väljastab loomaarst teie koduriigis. Euroopa Komisjon lemmiklooma passi ei väljasta. Passid väljastatakse koertele, kassidele ja tuhkrutele ning dokumenti tuleb reisimisel alati kaasas kanda. Passi on lisaks mikrokiibi numbrile üles märgitud lemmiklooma tervisekontrollid, vaktsineerimised ja parasiiditõrje ajalugu. Tätoveeringu olemasolul tuleks ka see passi märkida. Passe aktsepteeritakse reisidokumendina ka EL-i mitte kuuluvates riikides, kus marutaudivastase vaktsineerimise nõuded vastavad Euroopa Liitu kuuluvate naaberriikide nõuetele. Nende riikide hulka kuuluvad: Andorra, Island, Lichtenstein, Monaco, Norra, San Marino, Šveits ja Vatikani Linnriik. Kolmandatest riikidest nagu näiteks USA-st reisimisel, tuleb enne EL-i sisenemist väljastada tervisesertifikaat ja USDA tervisesertifikaat ning need vastavate ametivõimude poolt allkirjastada.

2. Marutaudivastane vaktsineerimine

EL-i liikmesriikide ja mitmete kolmandate riikide vahel reisimiseks peab lemmikloomal olema tehtud kehtiv marutaudivastane vaktsineerimine. Kuigi enamik EL riike nõuab iga-aastast marutaudivastast vaktsineerimist, võib ka 3-aastane vaktsiin olla vastuvõetav.

3. Erinõuded

Iga riik võib sisenemiseks sätestada erinevad nõuded. Näiteks nõuavad Soome, Ühendkuningriik, Iirimaa ja Malta enne riiki sisenemist ehhinokoki vastast ravi. Ravi peab toimuma kindla ajaperioodi jooksul enne reisi alustamist. Euroopa Komisjoni nõue alates 2012. aasta jaanuarist: “loomaarst peab ravi läbi viima mitte enam kui 120 ja mitte vähem kui 24 tunni jooksul enne planeeritud sisenemist Soome, Iirimaale, Maltale või Ühendkuningriiki; loomaarst peab ravi kajastama tervisesertifikaadil või lemmiklooma passis.” EL-i mitte kuuluvates riikides nagu näiteks Norras nõutakse samuti riiki sisenemisel ehhinokoki vastast ravi.

Kasulikud lingid Euroopa Komisjoni veebilehelt

Lemmikloomade passid KKK  Loomade transport EL piires  Kolmandad riigid  Lemmikloomade mittekaubanduslik liikumine kolmandatest riikidest Euroopa Liitu  Sisenemiseelne marutaudi antikehade tiitri määramine teatud kolmandatest riikidest transportimisel

 

Orginaal artikli leiad siit