Reisimine rongi, lennuki ja autoga

Euroopas reisimiseks kasutatakse sageli erinevaid transpordiviise. Proovige end hetkeks alltoodud olukordadesse kujutleda ja mõelge, kuidas need võiksid mõjutada teie lemmiklooma. Enne reisimist kontrollige kindlasti üle kõik vajalikud dokumendid ja tutvuge meie soovituslike asjade nimekirjaga. Küsimuste tekkimisel küsige julgelt nõu transpordiettevõtetelt, millega reisite.

Reisimine lennukiga

Tänu mitmete odavlennufirmade tulekule üle Euroopa on reisimine muutunud inimestele veelgi kättesaadavamaks. Lemmikloomade reeglistik varieerub sõltuvalt lennufirmast – soovitame sellega kindlasti enne reisi broneerimist tutvuda. Kassid ja väikesed koerad võivad sageli reisida lennuki salongis teie istme all. Suured koerad peavad üldjuhul pakiruumis reisima. Kui reisite koos oma teenistus- või juhtkoeraga, andke sellest lennufirmale kindlasti teada, kuna need loomad on salongis lubatud. Olenevalt ilmastikutingimustest ei saa loomad mõnikord pakiruumis reisida. Reisi ajal reguleeritakse pakiruumi temperatuuri automaatselt, kuid maapinnal mitte. Seetõttu võib loom viibida teatud aja äärmuslikes temperatuurides. Mõnel lennufirmal (näiteks United) on spetsiaalne lemmikloomateenistus – loomi hoitakse kuni uste sulgemiseni kliimaseadmega sõidukis. Selline tegutsemine ennetab looma haigestumise, mis võib tekkida äärmuslikes tingimuses viibimisest. Teenistusest ei ole siiski kasu võimalike hilinemiste korral pärast lennuki maandumist. Kõige sagedasemad terviseprobleemid, mis võivad looma lennu ajal tabada, on ülekuumenemine, alajahtumine ja dehüdratsioon. Õige ettevalmistuse korral esineb komplikatsioone harva. Mõned lennufirmad ei võta loomade ohutuse huvides teatud tõuge pardale. Brahhütsefaalsetel tõugudel (“lömmis näo” või väga lühikese ninaga nagu Pärsia kassid, mopsid ja Bostoni terjerid) võib anatoomiliste iseärasuste tõttu reisikomplikatsioone sagedamini esineda. Neil koeratõugudel esineb kõige sagedamini ülekuumenemist või hingamisraskusi. Samuti ei suuda nad end kõrgete temperatuuridega kokku puutudes või suure ärevuse korral ise piisavalt maha jahutada. Soovitame võimalusel reisida nende koeratõugudega mööda maad või lennuki salongis. Mõned lennufirmad on teatud koeratõugude reisimise keelanud või lubanud selle vaid spetsiaalsetes väga tugevates metallpuurides. Enamasti kuuluvad sellesse nimekirja võitlustõud ja buldogid nagu Pit Bullid, mastifid ja Staffordshire bullterjerid. Keelu ja erinõuete põhjuseks on nende koerte eriti tugevad lõualuud. On olnud juhtumeid, kus Pitbulli tüüpi koerad on närinud end reisi ajal plastikpuuridest välja ja kahjustanud oluliselt pagasiruumi. Stressi vähendamine lendamisel:

 

 • Valige võimalusel alati otselennud. Ümberistumised suurendavad stressi ja võivad põhjustada dehüdratsiooni.
 • Lennake võimalusel päeva kõige jahedamal ajal.
 • Harjutage juba varakult oma lemmiklooma reisipuuriga. Mõned koerad hakkavad oma puuri väga armastama, mis vähendab reisimisel oluliselt stressi.
 • Kui teie lemmikloomale meeldib riiet närida, ärge jätke tekki puuri. Kuigi pehme ase võib loomale mugavam tunduda, võib selle allaneelamine lõpuks soolesulgusega lõppeda.
 • Külmutage päev enne reisi oma lemmiku joogivesi. Lennujaamas kinnitage jääga jooginõu puuri siseküljele. Jää sulab aeglaselt ja ei pritsi maha. Paljud koerad naudivad jää lakkumist!
 • Vaadake lisainfot meie artiklitest „Soovitusi koeraga/kassiga reisimiseks“.

Reisimine rongiga

Ka rongiga reisimine võib lemmikloomal stressi tekitada. Muutuv keskkond, hääled ja isegi rongi liikumine võib looma ärevaks muuta. Võimalusel võiksite lemmikut enne pikemat reisi harjutada lühikeste rongisõitudega. Enamik Euroopa ronge on lemmikloomasõbralikud, kuid uurige enne reisi broneerimist üksikasjad kindlasti järele. Rongiga reisimisel pidage meeles:

 • Veenduge, et teie lemmikloom reisib ohutult. Kassid ja väikesed koerad peaksid kogu reisi vältel olema transpordipuuris. Suuremaid koeratõuge tuleb hoida lühikese rihma otsas.
 • Vesi peaks loomale olema koguaeg kättesaadav. Kandke igaks juhuks alati veepudelit kaasas.
 • Reisige päeva kõige jahedamal ajal. Mõnes riigis puudub rongides temperatuuri regulaator. Viivituste korral võivad kupeed muutuda palavaks, tekitades lemmikloomal lisastressi.
 • Reisi liikumine võib mõnikord lemmiklooma iiveldama ajada. Vaadake SIIT soovitusi iivelduse ennetamiseks.
 • Lisainfot asjade kohta, mida rongireisile kaasa võtta, leiate artiklitest „Soovitusi koeraga/kassiga reisimiseks“ ja „Reisi checklist“.

Reisimine laevaga

Mööda vett on tore reisida, kuid see võib vajada veidike ettevalmistust. Mõned laevafirmad lubavad lemmikloomadel viibida tekil, mõned soovivad, et lemmikud oleksid kogu reisi vältel teki all puurides. Enamik reeglistikke ei luba lemmikutel laevasõidu ajal autosse jääda. Kui veedate öö laevas, veenduge, et teie lemmik võib koos teiega kajutis ööbida. Tuleb arvestada, et ka väikseim lainetus võib nii inimestel kui koertel esile kutsuda iiveldust. Lisainfot selle kohta, kuidas iiveldust ära hoida, leiate siit. Laevaga reisimisel pidage meeles:

 • Reisige võimalusel päeva kõige jahedamal ajal. Mõnikord tuleb enne pardale pääsemist või maha tulemist kaua autos oodata.
 • Andke oma lemmikule alati piisavalt juua. Kui lemmikloom peab sõidu ajaks jääma teki alla puuri, uurige enne tema juurest lahkumist, kuidas loom juua saab. Mõnikord ei ole sõidu ajal loomadele ligipääs lubatud. Kui teie lemmik peab laevasõidu üksi puuris veetma, kinnitage jääs veega kauss enne lahkumist puuri siseküljele. Nii jagub vett pikemaks ajaks.
 • Veenduge, et teie lemmikloom reisib ohutult. Kassid ja väikesed koerad peaksid kogu reisi vältel olema transpordipuuris. Suuremaid koeratõuge tuleb hoida lühikese rihma otsas.
 • Lisainfot asjade kohta, mida laevareisile kaasa võtta, leiate artiklitest „Soovitusi koeraga/kassiga reisimiseks“ ja „Reisi checklist“.

Reisimine autoga

Autoga reisimine on väga populaarne ja annab teile reisi planeerimisel kõige rohkem paindlikkust. Kuna autoga reisimine võib lemmikloomale olla sama stressirohke kui mistahes muul moel reisimine, on oluline lemmik reisiks piisavalt hästi ette valmistada. Ülekuumenemise oht on lemmikloomade puhul alati suur, eriti kui autos puudub õhukonditsioneer. Kõige ohutum on hoida lemmiklooma sõidu ajal transpordipuuris või kandekotis. Kui suure koera puhul puur kõne alla ei tule, kasutage looma kinnitamiseks tagaistmel koerte turvavööd. Esiiste ei ole ka turvavöö kasutamisel koerale ohutu, kuna õhkpadi võib avanemisel lemmiklooma tappa. Juhul kui soovite siiski koera esiistmel sõidutada, veenduge, et õhkpadi oleks deaktiveeritud. Pikkadel reisidel pidage meeles:

 • Jälgige, et joogivesi oleks alati saadaval. Andke lemmikule iga paari tunni tagant juua.
 • Söötke lemmikut vähemalt kaks tundi enne reisi. See ennetab iivelduse tekkimist. Juhul kui peate välja sõitma enne söögiaega, planeerige teel olles kerge eine.
 • Regulaarseid tualetikülastusi vajab kogu pere. Kui teil on kass, kandke kaasas väikest plastikust liivakasti ja kotikest kassiliivaga.
 • Liivakasti saate paigutada autopõrandale. Peatumisel sulgege kõik uksed ja aknad ning lubage kassil liivakasti kasutada. Teie lemmik on „jalasirutuspauside“ eest kindlasti tänulik.
 • Ärge heitke meelt, kui teie lemmik liivakasti ei kasuta. Andke talle mõne aja pärast uus võimalus. Pikaaegne „kinni hoidmine“ võib soodustada põiepõletikke.
 • Lisainfot asjade kohta, mida autoreisile kaasa võtta, leiate artiklitest „Soovitusi koeraga/kassiga reisimiseks“ ja „Reisi checklist“.

Orignaal artikli leiad siit