Reisimine väljapoole Euroopat

Lemmikloomaga reisimise nõuded võivad olenevalt sihtriigist oluliselt erineda. Toome järgnevalt välja mõned punktid, millele tasuks enne lemmikuga reisi planeerimist mõelda.

1. Lemmiklooma pass

Enamik Euroopa riike (EL-i riigid ja EL-i mitte kuuluvad riigid) väljastavad lemmikloomale passi. Pass on kehtiv reisidokument, mida arvestatakse enamikes riikides üle maailma. Lemmiklooma passi väljastab loomaarst teie koduriigis. Euroopa Komisjon lemmiklooma passi ei väljasta. Passid väljastatakse koertele, kassidele ja tuhkrutele ning dokumenti tuleb reisimisel alati kaasas kanda. Passi on lisaks mikrokiibi numbrile üles märgitud lemmiklooma tervisekontrollid, vaktsineerimised ja parasiiditõrje ajalugu. Tätoveeringu olemasolul tuleks ka see passi märkida.

2. Vaktsineerimine ja antikehade tiitri määramine

Looma marutaudivastane vaktsineerimine on nõutud üldjuhul igasse riiki sisenemisel. Loomaarst kannab sellekohase märke teie lemmiku passi. Mõned riigid nõuavad enne riiki sisenemist lisaks ka vereproovi, mis tõestab, et lemmikloom on immuunne. Seda vereproovi kutsutakse marutaudi antikehade tiitri määramiseks (FAVN test). Parem on teha eeltööd ja aidata oma loomaarsti vereprooviga seonduva paberitöö tegemisel. Pange tähele, et mõned riigid aktsepteerivad vaid kindlate tunnustatud laborite tööd. Veenduge, et teie loomaarst saadab vereproovid õigel ajal õigesse laborisse! Jaapan nõuab koerte ja kasside importimisel nii kehtiva marutaudi vaktsineerimise tunnistust kui ka vereproovi (FAVN test). Vereproov peab olema võetud vähemalt 31 päeva pärast viimast marutaudivastast vaktsineerimist ja 180 päeva enne Jaapanisse minekut, olenemata päritoluriigist. Kui teie lemmikloom nendele nõuetele ei vasta, pannakse ta teie kulul Jaapanis karantiini. Allpool on toodud vajalikud lingid riikide kohta, kes nõuavad FAVN testi tegemist. Arvestage palun, et tegu on vaid osalise nimekirjaga ning seadused ja regulatsioonid on pidevas muutumises. Tutvuge enne reisi alustamist sihtkoha seadustikuga:

3. Mikrokiip

Enamik riike nõuab lemmiklooma riiki toomisel mikrokiibi olemasolu. Mõned riigid aktsepteerivad ka vaid tätoveeringut, samas kui Venemaa aktsepteerib ainult mikrokiipi. ISO-mikrokiipe aktsepteeritakse ülemaailmselt. Kui te pole kindel, kas teie lemmikul on ISO-mikrokiip või mitte, kontrollige SIIT või konsulteerige oma loomaarstiga.

4. Keelud koeratõugudele

Keelud koeratõugudele ehk ‘tõupõhine seadusandlus.’ Need reeglid paneb paika iga riik ja isegi linn eraldi, vastavalt oma nägemusele, millised tõud on ohtlikumad kui teised. Enamik tõuge on kas buldogid või võitluskoerad. Kui teil on Ameerika Pitbull terjer, Pitbull terjer, Ameerika Staffordshire bullterjer, Jaapani tosa või Brasiilia fila, lugege alati hoolikalt seaduseid. Isegi kui sihtriik tõugudele piiranguid ei pane, võivad riigisisesed osariigid, maakonnad või linnad loomade sissevedu keelata. Mõned lennufirmad ei luba teatud koeratõuge pardale või kui lubavad, peavad nad olema suletud spetsiaalsetesse puuridesse. Teatud koeratõugudele rakendavad keelde mitmed Euroopa riigid, sealhulgas Ühendkuningriik, Taani, Norra, Portugal ja Ukraina. Riigid, kus rakendatakse keelde koeratõugudele:

  • Austraalia
  • Brasiilia (Rio de Janeiro osariik)
  • Kanada (Ontario ja Manitoba maakonnad)
  • USA (mitmed erinevate osariikide omavalitsused, Puerto Rico)
  • Bermuda
  • Ecuador
  • Malaisia
  • Uus-Meremaa
  • Venetsueela

Orignaal artikli leiad siit